Formace


Čo by is is mal ako prve ujasniť ak chceš trénovať ? Aké formácie existujú a v akú by si chcel využivať práve ty.

Poďme sa teda pozrieť na tie najčastejšie využívané formácie vo svete futbalu.

Na konci formácie bude vždy malé zhrnutie kde sa snažím vypichnúť 3 tie najdôležitejšie vlastnosti z môjho pohľadu ( čisto subjektívne, niekto to môže vnímať inak ). Samozrejme netvrdím, že ostatné vlastnosti ako sú taktika, rýchlosť a ďalšie nie sú, u formácií pri ktorých to nespomínam , dôležité, avšak tie 3 mi prídu pre danú formáciu vždy kľúčové.

4-4-2

Najzákladnejšie rozosavenie vo futbale. V dnešnej modernej dobe sa u profesionálnych týmov skoro nevyskytuje. Vysoká variabilita tejto formácii pridáva na obľubenosti avšak len v amatérskych súťažiach. Z môjho pohľadu veľmi vyvážená zostava, kde v prípade dobrého nacvičenia pohybu hráčov v jednom bloku môže dochádzať k prehusťotvaniu priestoru a vy tláčaniu hry do stran. Vo viacerých publikáciách sa môžete dočítať o tejto formácii ako spíše o defenzívnej, avšak v prípade zapojenia dvoch krajných obrancov do útoku môžete vidieť útočenie zo 6 – 7 hráčmi. Najväčší dôraz sa kladie rozhodne na stredovú formáciu, kde by jeden zo stredových hráčov mal byť viacej ofenzívny a kreatívny hráč, a druhý viacej defenzívnim a fyzicky vybavenejším hráčom. V prípade krajných záložníkov a obráncov sa požaduje vysoká vytrvalosť, technická zdatnosť a dobrá hra 1 vs 1. Môj pohľad, naideálnejši zloženie dvojice útočníkov je jeden silovejší, zdatnejší v osobných súbojoch a v ideálnom prípade vysoký hráč ( typicky príklad Didier Drogba alebo viacej súčastnosti Harry Kane, prípadne Romelu Lukaku ), druhým útočnikom by mal byť rýchly, mrštný strelecky zdatný útočník ( Sergio Aguero ). Dvojica útočníkov v prípade obrany sa snaží prečíslovať obráncov, vytvárať na nich tlak a získavať tak lopty už na polovici súpera.

4-4-2

Zhrnutie :

Disciplína, fyzička, kondícia, organizácia hry – najdôležitejšie body tejto formácie. Ako prvé je potrebné eliminovať diery medzi jednotlivými líniami, najčastejše medzi defenzívou a stredom poľa – potreba hrať v jednom bloku blízko seba ak sa to splní môže nastať už na súperovej polovici akýsi blok hráčov cez ktorý sa bude ťažko prechádzať. V prípade hrania na dvoch stredných záložníkov môže dochádzať k prehrávaniu dokonca odstaveniu týchto hráčov od zbytku týmu prostredníctvom záložných radov s 3 či dokonca 4 stredovými hráčmi. Je potreba aby pravé a ľavé krídlo v obrane nehrali príliš po stranách a sťahovalo sa trochu viac do stredu aby tak vytvárali už spomínaný blok hráčov. Ak všetky tieto podmienky zvládnete splniť môže priniesť tento systém úspechy. Formácia je však z môjho pohľadu extrémne náročna na disciplínu a organizáciu hry a v dnešnom futbale plnom individualít by to bolo nesmierne náročné.

4-3-3

Momentálne jedna z najvyužívanejších formácií vo futbale. Veľa klubov nastupuje v rozostavení ktoré dostala do povedomia Barcelona pod vedením Pepa Guardiolu. Najdôležitejším článkom tejto zostavy, ako sa vo viacerých publikáciách dočítate, je rozhodne stredová trojica. Dokonale vyvážená, kreatívna a schopná operovať na veľkej ploche, presne tieto atribúty spĺňala trojica barcelonskych záložníkov v tej dobe. Iniesta a Xavi pokrily kreatívu a obsah hry, defenzívne to zaštítil Mascherano. Kraje útoku pokrývajú všestranný hráči s vlastnosťami akosú rýchlosť, kvalitná strela, dobrá hra 1 vs 1 a ťah na bránku ( skvelý príklad je Cristiano Ronaldo ). V strede útoku si môžete vyberať, buď budete hrať útočníka ktorý dokáže zakončiť hlavou aj nohou, dokáže sa presadiť v šestnástke, so správnym výberom miesta a zabijáckim inštinktom. Druhá možnosť sa javí akási falošná 9, hráč ktorý dokáže na seba upútať pozornosť obráncov a vytvárať tak priestor pre krídla, zároveň sa však sám dokáže presadiť v hre.

V hre sa stredová trojica snaží vytvárať trojuholníky a dávať tak viacero možností na prihrávku. Z môjho podhľadu by som považoval túto formáciu za útočnú, avšak veľa publikácií ju za vyložene útočnú nepovažuje, kedže v obrannej fáze krásne prechadza do systému 4 – 5 -1. Útočná fáza je zväčša ťahaná cez čiari a prostredníctvom útočných krídiel či krajných obráncov sa vytvárajú šance na skórovanie. V tomto prípade dokážete útočiť až s 9 hráčmi v poli. Tu však prichádza problém. Pri strate lopty máte vzadu 2 – 3 hráčov, vznikajú tak priestori na smrtiace protiútoky. Je potrebné aby bránkal teda nestál iba v bránkovisku ale dopĺňal obráncov a stihol tak rušiť prihrávky za obranu.

4-3-3

Zhrnutie :

Kreativita, ťah na bránku, vyváženosť – hovoríme predovšetkým o vyváženosti stredovej trojice. Ofenzívna zostava ktorá prostredníctvom krajov dokáže vytvárať veľké množstvo šancí na gól. Je však potrebné myslieť aj na obrannu a to hlavne pri strate lopty – možné riešenie je okamžité zapresovanie na súpera a znemožnenie mu tak rýchlej rozohrávky do predu za obrancov. V istých momentoch možné útočenie až v 9 hráčoch. Podotkol by som potrebu kvalitného bránkara ktorý dokáže vyplniť priestor medzi bránkou a vlastnými stopérmi v prípade ofenzívy ( dokonalý príklad by mohol byť Manuel Neur ).

4-2-3-1

Veľmi populárne rozostavenie v modernom futbale. Môže sa vyskytovať vo viacerých formách ako sú práve spomínaná 4-2-3-1 alebo v podobe 4-1-4-1, kde v prvom rozostavení je trojica viac útočne ladená a v rozostavení zo 4 záložníkmi je to viac vyvážená záložná rada. Krajný obráncovia v tejto zostave už nemajú len obranné povinnosti ale mohli by sme ich už chápať ako vysunutých bekov, ktorý podporujú útok a prečíslenia po stranách, tým následne vytvárajú šance pre hrotových útočníkov. Ako najdôležitejší post sa v tejto zostave sa javia dvaja hráči, a to : defenzívny záložníci. Spolu so stopérmi vytvárajú nepriechodný stredový štvorec. Tvoria tak akýchsi predstopérov. V prípade potreby sa môžu zasunúť na miesto stopéra ktorý križuje/vystupuje do krajov obrany. Kraje zálohy obsadzujú rýchly a priamočiarý dribléry ktorý obľubujú nábehy do šestnástky alebo centre z krajov. Na pozícii stredného ofenzívneho záložníka väčšinou nájdeme typickú “10„, často kreatívneho dribléra, s prihrávkami presne do nohy. Tvorca hry v tomto systéme. Útočník je schopný podržať loptu hore aj sám a počkať tak na doplnenie spoluhráčmi. Zväčša silový typ, samostatná jednotka s dobrým pokritím lopty ( Diego Costa či Didier Drogba ) . Potreba flexilných hráčov na každom poste inak nastane strnulosť a slabý prechod do útoku či prílišne stlačenie formácie na jednom mieste a vypojenie tak útočníka z hry. Krajný záložníci sa nesmú zabúdať hore a pomáhať svojej strane aby nenastalo preťaženie jednej strany ihriska. Vďaka dobrému rozostaveniu je formácia ideálna na vysoký presing, okamžité vytváranie tlaku po strate lopty prostredníctvom trojuholníkov ktoré fomácia prirodzene vytvára.

4-2-3-1

Zhrnutie :

Týmova zohranosť, kreativita, zodpovednosť – kľúčové aspekty formácie. Na krajoch teda potrebujete kondične, rýchlostne vybavených hráčov ktorý su zodpovedný smerom dopredu aj dozadu. Tu pozor na prepadávanie krajov a vsúvanie stopérov na kraj, defenzívny záložník ho musí zastúpiť a vyplniť tak medzeru v obrane. Formácia vďaka svojej pružnosti dokáže dobre zvládať tlak a vraciať tak prodiúderom. Vďaka útočnej štvorici dokážu vytvárať docela dobre tlak na obranu a presovať tak vysoko na súperovej polovici, bez obáv, defenzívny záložníci vyĺňajú priestor medzi nimi a obráncami. Vyzdvihol by som potrebu kvalitných hráčov predovšetkým na stredových pozíciach a predovšetkým u osamostatneného útočníka.

3-5-2

Variabilná zostava prevažne využívaná v Taliansku. Sýstém troch obráncov si vyžaduje ich klasickú verziu ( silný vo vzduchu, dobrá koordinácia spolu, vysoká úspešnosť odoberania lôpt ) s vlastnosťami požadovanými v súčastnosti ( pohyblivosť, sebadôvera pri prenášaní a prihrávaní lopty, rozohrávania hry – Azplicueta ak hrá stredného obráncu podľa môjho názoru spĺňa tieto atribúty ). Dve krajné krídla musia hrať tak dobre ako v útoku aj v obrane, vysoký fyzický fond, kvalitné centre a dobrý pri odoberaní lôpt sú vlastnosti vhodných adeptov na tento post. Marcos Alonso z Chelsea je dobrým príkladom – nie je možno najlepší obránca a ani útočiaci hráč ale na tejto pozícii vďaka svojej útočnej povahe a postavení ako obránca dokáže podívať nadštandartné výkony na tomto poste. Výhodou tejto formácie je tiež útočná hra. Hráte na dvoch útočníkov a za nimi organizujú hru traja záložníci v strede, tý tak dokážu buď dorovnať súperovú zálohu či dokonca ju prečísliť. Problém tu môže nastať v prípade ak hrá súper na troch stredových záložníkov, jedného útočníka a krajných ofenzívnych hráčov. Môže dochádzať k prešísleniam na krají, stred ihriska sa môže zdať dorovnaný ale akonáhle sa útočník stiahne vzniká prečislenie a trojica obráncov buď nebráni nikoho ( prečíslenie v strede ihriska ) alebo jeden z nich sleduje útočníka a dorovnáva tak sily v strede ale zároveň otvára svoju stranu pre ofenzívne krídla supera.

3-5-2

Zhrnutie :

Silná trojica stopérov, variabilita, kondičná pripravenosť – predpoklady pre úspešné zvládnutie zápasov s touto formáciou. Kondične pripravené krídla, sťahovanie jedného útočníka v obrannej fáze do stredu ihriska dokáže elmiminovať prečíslenie v strede a zároveň nevytvára dieru po stopéroch. Vútočnej fáze vidíme 2 útočníkov podporovaných jak z krajov tak zo stredu, vytvára to teda silný tlak na obranu súpera. Považoval by som teda túto formáciu ako za útočnú s vyváženými prvkami v obranne. Výhodou v prípade straty stredových obráncov ( napr. v dôsledku zranenia ) môže byť jednoduché pretvorenie defenzívnych záložníkov na stredových obráncov aj vďaka lepšej práci s loptou a rovnakých defenzívnych atribútov.

Samozrejme nájdete množstvo variácií týchto formácií, avšak povinnosti a hra v týchto uoravených podobách sa nebude výrazne líšiť.

Výber zostavy je na Vás ale rozhodne treba zvážiť aj to akých hráčov mám. Ak mám ofenzívne krídla a príliš defenzívnych krajných obráncov nebolo by vhodné hrať s formáciou 3-5-2, jedna by som neuživil mojich krajných hráčov, a za druhé by sme buť boli nevýrazny v ofenzíve alebo v defenzíve, i jedna či druhá možnosť není ideálna. Je však dobré prispôsobovať zostavy aj daným súperom. Je teda vhodné mať dostatočne široký káder, aby som tie zostavy mohol obmienať a hrať tak rozdielny futbal. Stačí teda teraz už len vybrať zostavu a pustiť sa do práce s hráčmi.

Záverom by som chcel poďakovať za všetky dotazi ktoré budete mať, som na začiatku cesty a touto cestou sa snažím učiť a posúvať ďalej. Vzhľadom na to berte niektoré výrazy a moje subjektívne názori s nadhľadom.

ZDROJE :
https://theses.cz/id/hn6icl/Analza_hernch_formac_ve_fotbale_na_MS_2010_a_2014-Finln_v.pdf?zpet=%2Fvyhledavani%2F%3Fsearch%3Dfotbalove%20formace%26start%3D1
Football Tactics basics: The 4-3-3 formation explained – 7500 To Holte
https://7500toholte.sbnation.com/2015/7/14/8933799/football-tactics-basics-the-3-5-2-formation-explained
https://101-tactics.com/2020/09/25/the-players-role-in-the-3-4-3-formation/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: